Ревматолог

Ревматологія – це розділ медицини, який займається вивченням, діагностикою та лікуванням ревматичних захворювань. Найбільш часто зустрічаються з них – це:

  • ревматична лихоманка і набуті вади серця,
  • дифузні захворювання сполучної тканини (ДЗСТ) (системний червоний вовчак, системна склеродермія, запальні міопатії)
  • і артрити (наприклад, ревматоїдний, реактивний, псоріатичний), подагра, анкілозуючийспондиліт, захворювання судин (васкуліти), остеопороз, остеоартроз.

В більшості своїй всі захворювання ревматологічного профілю об’єднує наявність запалення і порушення імунних процесів. Ревматологія підрозділяється на дитячу та дорослу, т. К. В дитячому віці ревматологічний хвороби мають свої особливості дебюту, перебігу та лікування.

При обстеженні пацієнта з підозрою на ревматологічне захворювання нерідко доводиться вдаватися до консультації інших вузьких фахівців, тому що ревматологічна сфера постійно замикається з різними областями медицини, де можуть зустрічатися схожі синдроми (кардіологією, фтизіатрією, онкологією, інфекцією, гематології та ін.). В тому і полягає підступність ревмапатологіі, що далеко не завжди захворювання проявляє себе характерним саме для нього набором симптомів і синдромів, а в більшості випадків маскується під інші. Тому ревматологическим пацієнтам потрібно запастися великим терпінням, пунктуальністю і дисциплінованістю при виконанні рекомендацій і призначень ревматолога, адже від точності постановки діагнозу буде залежати вибір лікарських препаратів (про них докладніше зупинюся в наступній замітці).

Хто схильний і в якому віці можуть дебютувати ревматичні хвороби?

Ревматологічна патологія може дебютувати в будь-якій віковій групі, однак є ряд захворювань, частіше зустрічаються в більш зрілому віці (після 45-50 років), наприклад ревматична поліміалгія, остеоартроз і остеопороз, хоча бувають випадки виникнення у молодих, але вельми рідко.

Є у ревматичних захворювань «переваги» за статевою розбіжності. Так, подагра, анкілозуючийспондиліт (хвороба Бехтєрєва), псоріатичний артрит зустрічаються, як правило, у чоловіків. А ревматоїдний артрит, ДЗСТ, ревматична поліміалгія, васкуліти – частіше у жінок.

Яка причина виникнення ревматичних захворювань?

На сьогоднішній день відповідь на це питання відомий для небагатьох захворювань. Так, причиною для розвитку ревматичної лихоманки є бетагемолітіческіх стрептокок А. Придбані пороки серця – це наслідки або неадекватно леченой ангіни, ревматичної лихоманки, хронічного інфекційного вогнища в організмі, або перенесена на ногах інфекція, яка мало проявляла себе. Адже як часто ми не звертаємо на самопочуття належної уваги і, наприклад, з нездужанням, а то і з ангіною йдемо на роботу або відтягаємо візит до стоматолога з тривало болящим зубом, а лікувалися своєчасно зуби при певних умовах теж є джерелом інфекції.

Остеоартроз (остеоартрит в західній термінології). Це захворювання, що відноситься до дегенеративних хвороб опорно-рухового апарату. Виникає переважно після 50 -55 років у жінок, у чоловіків після 55-60 років і до 70 років майже в рівній мірі на нього страждають особи обох статей. Вважається, що причиною є «зношуваність» хряща, що вистилає поверхню суглоба.

Остеопороз – захворювання скелета, при якому відбувається зниження міцності кісткової тканини і підвищується ризик переломів. Причин для виникнення остеопорозу багато, але в переважній більшості випадків це сенільний остеопороз, тобто старечий.

Реактивні артрити – це артрити, що розвинулися після гострої кишкової або урогенітальної інфекції. Також артрити можуть бути викликані мікробної або вірусною інфекцією, як наслідки після перенесеного грипу, прояви вірусних гепатитів, так і «нагорода» від улюблених домашніх вихованців або супутників життя. Для сільських жителів і любителів термічно необроблених молочних продуктів, наприклад, парного молока, характерні артрити, викликані бруцеллами.

Однак у випадках з остеопорозом і на остеоартроз є винятки щодо дебютного віку. Так, артроз може розвинутися і в молодому віці на тлі інтенсивних фізичних навантажень і травматизації суглобів, наприклад, у професійних спортсменів. А остеопороз на тлі гормонального збою, наприклад, у жінок дітородного віку, прооперованих з приводу захворювань яєчників або матки, з видаленням зазначених органів і не отримували замісну терапію.

Для більшості ревматичних хвороб питання про причини виникнення залишається без однозначної відповіді. Гіпотез і теоретичних викладок багато, але вважається, що основа для захворювань одна: генотип, який дістався пацієнту від всіх його предків. А під впливом провокуючих чинників (надлишкове загоряння, гормональні зрушення, нервові потрясіння, інфекції, інтоксикації і ін.) Запускається робота певних наявних генів або одного гена, які призводять до зсуву імунологічного балансу і розвитку аутоімунного запалення.

У яких випадках слід звернутися до ревматолога?

На цей рахунок є чіткі рекомендації американської ревматологічний асоціації, якими повинні користуватися в своїх діях всі лікарі. Однак пацієнт з різних причин може втратити невизначену кількість часу, поки дійде до ревматолога. За цей час може спотворитися клінічна картина, зміняться характерні лабораторні показники, що призведе до несвоєчасної діагностики та пізно розпочатому лікуванню. Отже, якщо протягом не менше 1-2 тижнів:

  • зберігаються болі в суглобах,
  • є скутість вранці і потрібно не менше 30 хвилин, щоб «розім’яти» суглоби для більш комфортного руху,
  • почуття задерев’янілості в спині, особливо в попереково-крижовому відділі у чоловіків,
  • тримається підвищена температура тіла,
  • є дефигурация суглобів за рахунок кісткових змін, припухлість або набряклість в області суглобів,
  • суглоб на дотик тепліше навколишніх тканин до гарячого,
  • болю, ломота в м’язах, слабкість в кінцівках,
  • вузлуваті освіти від рожевого до багряно-синюшним на шкірних покривах,
  • недавно, не менше 1 міс., перенесена гостра кишкова інфекція, урогенітальна інфекція,
  • почервоніння щік і лоба, без тенденції до зменшення,
  • ділянки ущільнення шкіри, з порушенням чутливості, зміною зовнішнього вигляду,
  • зменшення росту і переломи кісток,
  • поява стрий, розтяжок на шкірі без попереднього схуднення або вагітності,
  • гострі головні болі з чіткою локалізацією, особливо в поєднанні з субфебрильною температурою або проливним потім, або слабкістю,
  • вищевказані симптоми в різному поєднанні, або виникли після провокуючих чинників,
  • акушерська патологія у вигляді невиношування, спонтанних абортів,
  • серед кровних родичів наявність ревматичного захворювання і поява подібних симптомів,

ТО СЛІД ЗАПІДОЗРИТИ МОЖЛИВЕ ПРОЯВЛЕНИЕ ревматологічного захворювання і звернутися на огляд до ревматолога.

Лікар ревматолог

Гречаник Неля Михайлівна

Стаж роботы:

Детальніше