Трансформація системи охорони здоров’я

Зміни на первинній ланці вже стали невідворотними:

• до трансформації долучилися 97% медзакладів, що надають первинну медичну допомогу;
• серед них понад 100 приватних клінік та 100 лікарів-ФОПів;
• 24,5 тисячі лікарів підключилися до електронної системи охорони здоров’я;
• 25,7 мільйона українців підписали декларацію зі своїм лікарем;
• фінансування первинної ланки зросло в 1,5 раза ;
• зарплати сімейних лікарів, педіатрів та терапевтів зросли вдвічі, а подекуди втричі.

Це означає, що нова модель фінансування довела свою ефективність. Лікарі отримали вигідніші умови праці, місцева влада — успішний соціальний об’єкт, а пацієнти — якісніші та доступніші медичні послуги.

За 2018 та початок 2019 року Національна служба здоров’я виплатила закладам за договором понад 6 мільярдів гривень. Медзаклади, що перейшли на нову модель фінансування отримали значно більші кошти, ніж за старою моделлю — субвенцією.

Якщо проілюструвати це конкретним прикладом, ситуація виглядає так: медзаклад, що надає первинну медичну допомогу ЦПМСД Костянтинівської міської ради обслуговує близько 71 тисячу пацієнтів. Понад 60% вже підписали декларації з лікарями. Раніше субвенція на місяць становила 1,6 мільйона гривень. За новою моделлю заклад отримав 2 819 667 гривень.

Як результат — зарплата сімейного лікаря з оптимальною кількістю декларація зросла до 18 тисяч гривень на місяць, педіатра — 15 тисяч. Раніше зарплата лікаря становила трохи більш як 6 тисяч.

Це всього один приклад, що демонструє з якою потужністю запрацювали зміни. Результати вже перевершили найоптимістичніші очікування не лише у зростанні зарплат лікарів, а й щодо охочих обрати свого лікаря та поліпшення сервісу для пацієнтів. І це відбувається по всій країні.

Звісно, трансформація відбувалась нерівномірно. Не у всіх регіонах місцева влада сприяла процесу. Натомість лікарі обстоювали своє право на нові умови праці і змогли цього досягнути. У випадках, де ефективно співпрацювали медичні заклади та місцева влада — зміни більш помітні та мають кращі результати.

Зміни на первинній ланці заклали міцний фундамент для наступних етапів. Попереду ще багато роботи:

• З липня цього року почне діяти програма «Безкоштовна діагностика». НСЗУ буде оплачувати медзакладам за понад 50 лікувальних та діагностичних процедур, на які прийде пацієнт за направленням від сімейного лікаря. https://goo.gl/dksZ6u

• У 2020 році трансформація відбудеться на стаціонарному рівні. Зміниться модель фінансування, що дозволить стимулювати ефективне використання коштів.

Результати змін на первинній ланці вражають. Ми бачимо, що модель фінансування працює:

гроші йдуть за пацієнтом  зростає дохід медзакладів  пацієнти отримують якісніші послуги  стають здоровішими та живуть довше.

Тому працюємо далі! Трансформацію моделі фінансування первинної ланки завершено. Трансформація системи охорони здоров’я триває.

Джерело: http://bit.ly/2u0mXbX

53323470_2295860944031793_6912155250459672576_n